Často kladené otázky
Čo to voš je a ako vyzerá?
Všetka detská je cudzopasný hmyz žijúci v ľudských vlasoch, kde saje krv. Dospelý jedinec vši je veľký 2–4 mm, má ploché telo a malú hlavičku. Na prichytenie na vlas hostiteľa slúžia vši 3 páry krátkych silných nôh, ktoré sú zakončené pazúrikmi. Samička kladie vo vlasoch vajíčka, tzv. hnidy, ktoré prilepuje pevným tmelom na vlasy tesne pri pokožke. Z týchto vajíčok sa postupne liahnu larvy a nakoniec samotné vši, ktoré sa dožívajú cca 30 dní.
Ako dochádza k prenosu vší?
K prenosu vší dochádza pri tesnom kontakte s napadnutou osobou, najčastejšie medzi príslušníkmi rodiny, medzi súrodencami, spolužiakmi v škole alebo pri letných a zimných rekreačných pobytoch detí. Veš detská v našich podmienkach neprenáša žiadne pôvodcu infekčných ochorení. Vši sa vyskytujú vo všetkých sociálno-ekonomických skupinách. Mať vši neznamená, že zanedbávate hygienu.
Ako poznám, že má dieťa vši?
Najčastejšie sa vši vyskytujú u detí vo veku 6-15 rokov. Prvým príznakom ich výskytu je svrbenie pokožky hlavy, ktoré je spôsobené uhryznutím vši. Dieťa býva tiež často nepokojné a ošíva so sebou, a to z dôvodu pocitu šteklenia vo vlasoch. To je spôsobené preliezaním všetkou medzi vlasmi. V takom prípade je dôležité hlavu dôkladne skontrolovať a zistiť, či sa vo vlasoch neobjavujú hnidy alebo samotné vši. Najlepšie je vlasy kontrolovať nad vaňou alebo iným bielym povrchom a prečesávať ich hustým hrebeňom – tzv. hrebeňom všiváčikom.
Ako sa vší zbaviť?
Najprv použite presne podľa návodu odvšivovací prostriedok z lekárne. Návod čítajte dôkladne a splňte všetky jeho kroky. Potom všiváčikom vlasy prečesávajte a odstráňte tak všetky mŕtve vši a hnidy. Vyčesávanie je dobré robiť nad bielym povrchom, na ktorom padajúce parazity lepšie uvidíte. Potom sa odporúča aj podrobná kontrola vlasov ručne.
Je potrebné aj po aplikácii prípravku na vši vykonávať dôslednú kontrolu vlasov?
Určite. Vlasy kontrolujte nielen po použití prípravku, ale aj v nasledujúcich dňoch, a to najlepšie po dobu 3 týždňov. Najčastejšie sa živé vši objavia cca po 7 dňoch, kedy sa vyliahnu z preživších hníd. Možné je tiež to, že ošetrený jedinec vši znova chytí od jedincov neošetrených. V týchto prípadoch sa nebojte zopakovať aplikáciu prípravku aj celý postup znova.
Ako poznám živú hnidu?
Živú hnidu spoznáte tak, že po jej stlačení medzi prstami vždy lupne. Pokiaľ sú hnidy prilepené na vlasoch do jedného centimetra od pokožky, je veľká pravdepodobnosť, že sú živé. Prázdne, neživé, hnidy sú svetlejšie a bývajú na odrastajúcich vlasoch umiestnené ďalej od korienkov.
Môžem urobiť pre odstránenie všetkej ešte niečo navyše?
Áno. Je nutné odstrániť vši nielen z vlasov, ale aj celkovo z vášho prostredia. Odporúčame preto vykonať dezinfekciu všetkých osobných vecí, ktoré sa dostali do kontaktu so zavšivenou hlavou. Vyperte všetko oblečenie, posteľnú bielizeň a uteráky. Nezabudnite tiež dobre umyť kefy a hrebene.
Mimo vlasy človeka vydrží žiť voš až 24 hodín. A práve počas tejto doby sa môže usadiť na akomkoľvek predmete, ktorý sa môže dostať do kontaktu s vlasmi – plyšové hračky, opierky autosedačiek, vankúše, koberce s vysokým chlpom a pod. Preto odporúčame dať tieto veci na určitú dobu z dosahu zdroja ich potravy, teda mimo kontakt ľudí.
Existuje možnosť prevencie?
Bohužiaľ nie. Zatiaľ neexistuje žiadna 100% metóda, ktorá by zavšiveniu zabránila. Maximálne len ostrihanie vlasov dohola. Čiastočne tiež môžu pomôcť repelentné šampóny, ktoré sa však musia užívať pravidelne, čo nie je práve komfortné. Najjednoduchšie a najúčinnejšie je dôkladne vlasy kontrolovať. Obzvlášť v čase, keď sa v blízkosti objaví zavšivený jedinec.